NEDEN TAKI TAKILIR?

 

Insanlık tarihi boyunca en yaygın kullanılan takı olan kolye, tüyler, kemikler, kabuklar ve kuru çiçeklerden daha önce metalden yapılmaya başlanan bu aksesuar kıymetli madenlere kendini teslim etmiştir.

Boncukların tarihine bakacak olursak yaklaşık 100.000 yıl önce, Afrika ve Israil'deki insanlar Nassarius adı verilen, küçük beyaz kabukları arıyor, yüzeyleri boyunca bir delik açıyorlar böylece dizip kolyeler yapabiliyorlardı.Babilde altından; Sümer uygarlığında ise altın, gümüş ve boncuklardan kolyeler yapılmıştır. Mısır medeniyeti ise kolye toplumsal olayların adeta sembolü haline gelmiştir. Kızılderili insanlar, korunma amaçlı taktıkları kolyeler ile kendilerini farklı güçlere karşı koruma altına almışlar ve kendilerini kötü güçlere karşı adeta saf nerji ile çevrelemişlerdir.  Antik Girit ise kolyeyi toplumsal statü aracı olarak kullanmış, akik, inci, carnelian, ametist ve kaya kristalinden yapılan kolyeleri takan toplumun zenginlerini, keten ipliği üzerine taş giyen köylülerden ayrıştırmışlardır.

Bugün ise keten ipliği üzerine taş harika bir tasarım olabilirdi elbette... Tarih ilerledikçe altın ve gümüş kolyeler; kehribar, inci, amteist, safir ve elmas gibi değerli taşlar ile süslenmştir. Rönesans dönemi ile birlikte kadınlar ve erkekler de zincir veya kolye takarak güçlerini bedenlerinde taşımışlardır.  Tarih boyunca ve günümüzde aslında takılar iletişim aracı olarak kullanılmışladır.

Sonunda 19. yüzyıla geldiğimiz de kolyeler bir güç veya statü göstergesi olmaktan çıkıp günümüzde kullanılan aksesuar amacında kullanılmaya başlanmıştır. Kıyafetin ya da bedenin tamamlayıcısı haline gelmiştir.